Viktor a Damian na hraně genderu

Když Viktor Heumann s Damianem Machajem začali pracovat na Mezipatrech, našli jste je ve výčtu festivalového týmu v katalogu pod jinými jmény. Nebylo to z obavy před tím, aby jejich okolí nezjistilo, že pracují na teplém festivalu. Nešlo ani o pseudonymy. Viktora, tedy šéfa armády dobrovolníků, jsme ještě nedávno oslovovali jako Báru. A Damiana, koordinátora doprovodného programu, jako Danu. Naše dvě kolegyně se ale postupně staly našimi kolegy. A my můžeme pyšně říct, že náš tým je i transgender. Pokud si však myslíte, že transgender znamená kompletní „vymazání“ rodného pohlaví a nahrazení opačným, Viktor i Damian vás dost razantně a nečekaně vyvedou z omylu. To šitíčko prostě zas schovejte do šuplíku.

Když jsou Viktor a Damian spolu, tak je to prostě filharmonie. Česká. Komorní.

Když jsou Viktor a Damian spolu, tak je to prostě filharmonie. Česká. Komorní.

„Doktoři vás chtějí narvat do škatulek, ale tak to samozřejmě nefunguje. Označení transsexuál vás svazuje v tom, že jste čtený jako příslušník opačného pohlaví, který se chce zbavit prvků svého původního pohlaví. Kompletně, radikálně a nastálo. Zato kategorie transgender poskytuje volnost. Chtěl bych být muž, ale nemůžu se nikdy odpoutat od svého ženského těla. To tělo mi sice nesedí, ale to neznamená, že se chci všech ženských prvků zbavit. Chirurgické zákroky mi navíc přijdou maximálně invazivní,“ vypráví Viktor.

Viktor na Mezipatrech šéfuje asi čtyřicítce dobrovolníků...

Viktor na Mezipatrech šéfuje asi čtyřicítce dobrovolníků…

Společně s Damianem bojují proti lékařskému konsenzu, že trans lidé jsou lidé opačného pohlaví, chtějí okamžitě „všechno pryč“ a nenávidí svoje rodné pohlaví. Není to lehký boj, protože aby dosáhli oficiální změny pohlaví, musí – naoko – trvat na operačních zákrocích. „Ten systém vás prostě nutí k chirurgické a hormonální změně. My tohle chceme nabourat. Já jsem absolvoval psychiatrickou diagnózu, podle které jsem transsexuál, který by měl chtít chirurgickou změnu. Já jsem ale člověk, který má nějakou integritu a nedokážu se odříznout od své fyzické i psychické historie,“ dodává Viktor.

Tohle je Damian a tohle není Damianovo holka...

Tohle je Damian a tohle není Damianovo holka…

Podle Damiana se navíc i samotní trans lidé co nejvíce snaží zapadnout do medicínské škatulky a vyhovět tak systému. Když chce totiž člověk v Česku oficiálně změnit pohlaví, musí nejen trvat na operaci, ale musí mu to schválit i komise lékařů, právníků i sociálních pracovníků. „Komise, která je složená i z lidí, kteří vás nikdy předtím neviděli, rozhoduje, zda můžete nastoupit na cestu, která vede ke změně genderu – zda můžete začít s tranzícií. Strašně moc trans lidí se bojí vyslovit názor, že je to špatně, protože v Čechách proces hradí pojišťovna. A oni se bojí, že o tohle privilegium přijdou. Aktivisté jsou utlumení, i proto vznikla například organizace Transfusion,“ dodává Damian.

Viktora málokdy potkáte ve špatné náladě...

Viktora málokdy potkáte ve špatné náladě…

S Viktorem by chtěl, aby se situace u nás přiblížila třeba Německu či Velké Británii, kde by nemuseli podstoupit sterilizaci, aby je stát uznával jako muže. Hodně důležitý pro ně je ale sociální aspekt. Chtějí, aby je ostatní přijímali a brali jako muže. I proto 27letý Damian loni začal s hormonální terapií, díky které mu zhrubnul hlas, zmužněl a celkově zrobustněl. To 36letý Viktor bude brát hormony od prosince. „Chci, aby mě lidé brali jako muže. Nechci ale podstupovat zbytečné operace. Nechci se zatím zbavit prsou. Spousta trans lidí prsa má a nosí binder. Občas se vám sice točí hlava a je to nepohodlný, ale zatím je to pro mě lepší varianta než chirurgický zákrok. Mám kamarády v Německu, kteří chodí na plovárnu s chlupatýma ženskýma prsama.,“ usmívá se Viktor, profesí překladatel.

Tohle je Damianovo holka!

Tohle je Damianovo holka!

Viktora v jeho vizi podporuje jeho olomoucká sexuoložka, taková podpora je ale spíše výjimečná. „Sexuologové vyrábí roboty, kteří hned naběhnou do posilovny, makají tam a už nikdy o sobě nepřemýšlejí jako o ženě. K jedné známé české sexuoložce chodil kamarád, který si nechtěl nechat odstranit dělohu a ona mu řekla, že jí narušuje morálku, protože „moji kluci vědí, co chtějí a ty to nevíš“. 90% sexuologů takhle funguje,“ popisuje Viktor, který absolvoval i rozhovor s dalším sexuologem, rovněž českou kapacitou v oboru. „Bylo to strašně návodné a klišovité. Ptal se, zda jsem si v dětství hrál s panenkami nebo s autíčkama. Když jsem řekl, že se stavebnicí, tak se ptal znovu na ty autíčka. Pak přišla série intimních otázek. Ptal se třeba, zda dosahuju orgasmu třením o partnerčino stehno. Když jsem řekl jiný způsob, udělal si malé mínus. Evidentně jediná praktika trans lidí v jeho očích je tření o partnerčino stehno. Škatulky, samé škatulky. Pak jsem dostal knihu, kterou si prý musím přečíst, jinak mi změnu pohlaví neschválí. Oni prostě lidem nepomáhají, ale formují je,“ líčí Viktor.

Věděli jste, že Viktor bydlí s festival managerem Pavlem? Nebojte, ne na ulici.

Věděli jste, že Viktor bydlí s festival managerem Pavlem? Nebojte, ne na ulici.

Viktor se dřív identifikoval jako lesba, vylovit vzpomínky z dětství je pro něj ale těžké. „Nějak žiješ svůj život a snažíš se identifikovat s těmi kategoriemi. Někdo to ví už od dětství, za mého dětství byli komunisté a tohle se vůbec neřešilo. Já jsem se do svých 20 let identifikoval jako lesba, pak přišly nějaký psychický problémy, dostal jsem se k sexuologovi a tam se vykrystalizovalo, že se víc identikuji s mužským pohlavím,“ dodává s tím, že ho před rodinou čeká další coming-out.

Zatímco Viktorovi nevadí otázky ohledně osobních věcí, Damian přestává být takovým suverénem, jako za DJ pultem a trochu se ošívá. I když většinu věcí má a vidí stejně jako Viktor. A stejně jako Viktor má holku. „Když se mě lidé ptají, jaký mám sex, je mi to stejně nepříjemné, jako by tobě bylo, kdybych se tě teď zeptal, jak máš velký penis. Vadí mi taky celý transnarativ, který nás pospisuje jako lidi, kteří nesnáší svoje tělo, mají hroznou pubertu a strašnou potřebu žít v roli opačného pohlaví. Celý tento příběh ale vylučuje všechny ostatní příběhy, kterých je strašně mnoho. Tenhle příběh podporuje striktní rozdělení na mužské a ženské a vše, co je mezitím, maže,“ myslí si Damian.

Takhle vypadal Damian se svojí kolegyní Kristýnou loni...

Takhle vypadal Damian se svojí kolegyní Kristýnou loni…

Jeho dětství je pro něj prý mlhavé a spočívalo hlavně v tom, že se neidentifikoval ani s jedním pohlavím. Chápal se agenderově. „Po pubertě jsem vypadal androgynně, což mi vyhovovalo. V nějakých 24 letech jsem ale získal pocit, že jsem se zasekl a nedospěl. Začal jsem tedy loni v září podstupovat hormonální terapii a udělal jsem i coming-out. Teď se dějí změny, mění se mi hlas a vyhovuje mi to. Nevím samozřejmě, co bude za pět let. Aby mi změnili doklady, musím si nechat dát pryč vaječníky. Sice neplánuji těhotenství, ale je to akt, se kterým se zatím neumím ztotožnit,“ říká blonďatý mladík, za kterým se otáčí jak kluci, tak holky.

A takhle letos.

A takhle letos.

Aby Damian šířil osvětu, založil si blog, který můžete navštívit ZDE. „Nevyhovuje mi způsob, jak jsou translidé prezentováni v médiích. Bere se to furt jako patologie, což souvisí s tím, že transsexualita je diagnóza. Je tady ten label duševní poruchy. A taky touha po senzaci. Lidé si myslí, že se jen převlékáme do šatů opačného pohlaví nebo hrozně akcentují sexualitu. Trans lidé jsou přitom úplně obyčejní lidé, normálně zapojení do společnosti,“ říká Damian s tím, že rád používá pojmy transgender a transrodovost. A ještě raději svůj osud nebere jako cestu z bodu A do bodu B.

Pozn. 1: Viktor s Damianem se shodují, že sex mají skvělý a barvitý, stejně jako všichni ostatní, žijící ve fungujícím vztahu.

Pozn. 2: Velký.

Pozn. 3: Přijďte na Mezipatra! Promítáme do čtvrtka, kompletní program naleznete ZDE.

Jan Škoda

1 thought on “Viktor a Damian na hraně genderu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s