Proč se šéf Mezipater schovává v Lucerně?

Šéfa festivalu Aleše Rumpela mezipatra spatra zastihla náhodou v sobotu v kavárně Lucerny. Do projekce soutěžního filmu Laurence Anyways zbývalo asi 15 minut a Aleš se schovával. V šatně, pod stolem na akreditačním stánku, mezi sudy s plzní i, pod šaty programové koordinátorky Anny i ve výstřihu programové ředitelky Lucie. Proč? Všichni po něm chtěli lístek na beznadějně vyprodanou projekci. A Aleš nemohl sloužit.

Aleš mluví velmi moudře a učeně. Tady na letošním zahájení.

Po zběsilé schovávačce ale Aleš zářil štěstím, hopsal mezi stolky v kavárně, usmíval se od ucha k uchu a broukal si veselé písničky. „Ptáš se mě, jak se cítím? Kino je natřískaný a já se musím schovávat za závěsem, protože po mě všichni chtějí lístek. Jsem spokojený. Během festivalu to jsou ale obecně takové vlny. Člověk je v podrůčí hormonů. Adrenalinu. Tělo je v šoku. Jsou tu vlny nadšení a vlny naštvání. Teď třeba na Lucernu, která včera pokazila projekce,“ nebál se kritiky kina rozjívený Rumpel.

Aleš se jako každý člen týmu Mezipater velmi rád fotí.

Aleš je šéfem Mezipater již osmým rokem. Začínal jako dramaturg ve svých jinošských dvaadvaceti letech. „Byl jsem strašně mladej, věděl jsem prd. Všechno, co umím, jsem se naučil díky Mezipatrům. Je to taková škola všeho,“ vyznává se Aleš a dodává, že před osmi lety vypadala queer scéna úplně jinak. „Neexistovalo registrované partnerství, nebyly žádné prides, neexistovali iboys,“ pátrá v paměti. Neexistovali iBoys? Aleš je skutečný pamětník.

Na zdraví s naším oblíbených hostem Toddem Haynesem

Na Mezipatra, která podle něj disponují týmem „odolných, motivovaných, hetero i homo lidí“, zve Aleš i svoji maminku z malého města. Maminka má prý festival v lásce. „Na úplně první Mezipatra přijela strašně brzy, tak jsem jí šoupl do kina. Neuvědomil jsem si však, že tam zrovna běží dokument Pravda o gay sexu, kde se dopodrobna a velmi explicitně rozebírali rozličné sexuální praktiky. Maminka nevyběhla ze sálu. Je to zvídavá žena. Pak se nemusela na nic ptát,“ vzpomíná se smíchem Rumpel a doplňuje, že velkou fanynkou Mezipater je i jeho tchyně.

Aleš totiž na Mezipatrech poznal svoji životní lásku, Jožu, který na sebe nyní strhává pozornost jako úžasná a výjimečná Mušnula. „Dělal jsem rozhovor pro jeden časopis a Jožo fotil můj portrét. Už když po Louvru pobíhal s foťákem, věděl jsem, že s tím modrookým blonďákem strávím život,“ sděluje zamilovaně Rumpel. Pak dodal, že v jejich společné domácnosti se už natáčela jedna ze znělek festivalu. V nesoutěžní sekci se letos navíc představí klip Skúška prvých šiat, v němž jako Mušnula exceluje právě Joža.

Aleš je svatý člověk.

Pro Aleše jsou Mezipatra dalším full time pracovním úvazkem. „Všechno musí fungovat. Návštěvníci nejsou zvědaví na to, že jsme něco posrali nebo že jsme něco nestihli,“ vypráví s tím, že si na festival bere dovolenou. Mezipatra pro něj prakticky nekončí. Už dva měsíce po skončení jednoho ročníku začíná intenzivně připravovat ročník další. „Je to strašně časově i finančně náročné, ale je to prostě super,“ říká.

Podle Rumpela je mimořádné důležitý společenský apekt Mezipater. „Společnost ten festival potřebuje. Neukazujeme jen filmové umění, otevíráme i lidskoprávní témata. A to je veřejná služba,“ přemýšlí. Festival by se podle něj neměl stát oslavou homosexuality pro homosexuály, kde se utvrzují ve své identitě. Měl by být pro všechny.

Aleš se svojí pravou rukou, Luciou. Říkal někdo „růžové kalhoty“?

Jak vidí Mezipatra v horizontu pěti let? „Jako společnost procházíme proměnou. Přestávají existovat veřejné peníze pro kulturu. Dostáváme méně penez než akce, které jsou menší než my. Všichni se musíme připravit na to, že tu přestává existovat stát jako garant služeb,“ přemýšlí ředitel. „Musíme přežít tenhle zlom. Ani privátní sektor moc nechce festival podporovat, naše téma je pořád kontroverzní. Myslím, že je třeba, aby se za festival postavili jeho diváci. Kultura není automatická,“ míní moudrý Aleš.

Aleš cítil potřebu se vyjádřit i k nařčení z příspěvku „Při sestavování programu Mezipater propotily gauč“, že na jedné z projekcí na sobě měl růžové kalhoty. „Je to legenda, nestalo se to. Zato mohu říci, že Lucia a Anna byly na více než jedné projekci zhulené,“ dodal. A máte to, holky. Payback!

Reklamy

1 thought on “Proč se šéf Mezipater schovává v Lucerně?

  1. Pingback: „Spala jsem se šéfem produkce Mezipater. Dvakrát!“ | mezipatra spatra

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s