Při sestavování programu Mezipater propotily gauč

Počet nepřečtených mailů každé ráno šplhá ke třicítce. Telefon se nevyplatí pokládat, tichý režim či vypnutí se vždy krutě vymstí. PR manažerka v každé esemesce píše, že „když to nedodáš včas, tak tě zabiju.“ Vedoucí produkce se na svém Facebooku ptá, kdy „už tenhle neživot skončí?“ Týmová skupina na stejnojmenné síti neustále chrlí nové příspěvky. Prosby. Úkoly. Výkřiky do tmy. Ale i pochvaly. A zprávy o úspěších. Všechny komunikační kanály (naše i velká média) nasvědčují tomu, že se Mezipatra nebezpečně přiblížila. Máme posledních pár dní na to, abychom přehlídku udělali nezapomenutelnou.

Nezapomenutelné by měly být (a budou!) především filmy. Letos jich uvidíte více než sto, 80% z nich uvedeme v české premiéře a na velkém plátně. V kině je zhlédnete nejspíše poprvé a naposled, za pár měsíců budou tyto snímky k dispozici maximálně v nějakém ušmudlaném dvdripu. A to prostě nechceš, viď. Na festival se vrátí milovaný i nenáviděný Xavier Dolan s novým, netrpělivě očekávaným opusem Laurence Anyways, k vidění bude i komedie Místy oblačno (Cloudburst), která dostane do kolen i nejkovanějšího cynika (programový tým kolektivně tleskal, zatímco si zbylými končetinami stíral slzy dojetí). V pečlivě sestaveném programu zaujme i syrový dokument o AIDS Jak přežít mor (How to Survive a Plague). Jak se takový program pečlivě sestavuje? A kdo ho vlastně sestavuje? Lucia Kajánková a Anna Purkrábková z programového oddělení se rozhodly, že svou práci poodhalí.

Anna (vlevo) a Lucia (veprostřed) pózují se slečnou Juliánou z produkce

K Mezipatrům poprvé přičichly v roce 2007 jako studentky filmové vědy. Společně. „Naprosto nás uhranula osoba ředitele festivalu Aleše Rumpela. Když jsme viděly, jak při projekci Queer as Folk stojí na pódiu s odbarvenými vlasy, v růžových kalhotách a háže do publika kachničky, bylo rozhodnuto: chceme na Mezipatrech pracovat,“ vzpomíná Purkrábková.

Na závěrečném večírku Mezipater proto šéfa festivalu oslovily. A trochu se mu vnutily. „Oznámily jsme mu, že na festivalu prostě budeme dělat. On odvětil, že nám to chtěl stejně nabídnout. Bylo jasné, že bude vděčný za jakoukoliv podržtažku, nakonec jsem se ale uchytila jako dramaturgyně krátkých filmů a Anna jako produkční,“ vypráví Kajánková. Moc času na rozkoukání neměli. Lucia například okamžitě odcestovala za Mezipatra do Londýna, Anna se stala vedoucí produkce. Postupem času se jejich funkce v týmu ustálily. Lucia je programovou ředitelkou a Anna programovou koordinátorkou. Jinými slovy, holky vedou program.

Lucia stříhá Anně tričko. Proč? Protože Mezipatra.

Kajánkové se již v programu splnil sen. Na festival totiž loni dostala hollywoodského režiséra Todda Haynese. „Chtěla jsem vždycky naprogramovat Toddovu Sametovou extázi. Podle Aleše ji ale všichni v kině viděli. Já ale ne, v době uvedení mi bylo dvanáct let. Vytyčila jsem si proto nelehký úkol. Přivézt na Mezipatra Todda Haynese, superhvězdného tvůrce, který necestuje letadlem, neodpovídá na maily, nejezdí na festivaly a raději pěstuje v Portlandu rajčata.  Podařilo se. A Todd byl z Mezipater nadšený, dával rozhovory, bavili ho diváci,“ říká Lucia s tím, že tvůrce Mildred Pierceové pozdravuje i letošní ročník.

Anna a Lucia nabírají síly, aby se jim pěkně programovalo.

Ten nese téma Moci, manipulace a šílenství. Právě téma bylo předmětem mnoha diskuzí a hotových brainstormingů. Děvčata vše poctivě konzultovala s dalšími členy týmu. „Máme čtyři nováčky, mladé nadšené programmery, které vedeme a zaučujeme je,“ sděluje Kajánková.

Každý rok musí programový tým sehnat ty nejlepší filmy. Občas je to boj. Doslova. „V roce 2009 mě na Berlinale nadchl progresivní film Open režiséra Jakea Yuzny. Po projekci začaly kolem Jakea koužit lidé z konkurenčních festivalů, tak jsem se před ně narvala, popadla Jakea za loket a řekla mu následující: miluju tvůj film, ty budeš milovat můj festival. A proto nám dáš Open zadarmo. A přijedeš,“ líčí se zápalem Kajánková. Yuzna i film pak skutečně dorazili (ještě se tomu někdo diví?).

Anna a Lucia se vždycky vidí rády.

Lucia a Anna nemusí jen objíždět světové festivaly, tvůrci jim nyní filmy i sami nabízejí. Letos společně se svým týmem zhlédli na 500 snímků. „Konzultovali jsme je nejprve po skypu, ale to bylo peklo. A navíc jsme byli osamělí. Proto jsme se rozhodli pro společné nakoukávání, scházeli jsme se po bytech, kouřili a dívali se na filmy. Bylo nám strašně dobře. Propotili jsme gauč. A catering v cizím bytě je vždycky fajn věc,“ říká Purkrábková.

Lucia při sestavování programu. V pozadí propocený gauč.

Výběr finálního souboru filmů je podle Kajánkové často Sofiinou volbou. „Chceme otevírat další obzory. Zároveň přemýšlíme o tom, jak daný film vezme mainstreamovější divák. Stejnému divákovi chceme vysvětlit, proč jsme daný film vybrali. Chceme, aby spolu uváděné filmy komunikovaly. Přejeme si, aby byly z celého světa. Pak je tu finanční stránka. Počet slotů. Výběr není vždycky lehký,“ popisuje mravenčí práci.

I programový tým občas utne, což se podle slov Purkrábkové stalo minulý rok. „Film Dědečku, jsi má femme fatale se znásilňujícím dědečkem se zprvu jevil jako fajn úlet, pak ale nadšení vyprchalo. Líbilo se to vlastně asi jen Františkovi Fukovi,“ vzpomíná a dodává, že každý člen týmu má při sestavování programu právo na frázi „over my dead body“. Podle posledních zpráv je programová sekce stále kompletní.

Mezipatra jsou pro Kajánkovou a Purkrábkovou srdcovou záležitostí (ne, vážne?) i přehlídkou, kde se střetává punk s profesionalitou. „Neformální a zároveň strašně výběrová, taková jsou Mezipatra. Občas se navíc přistihnete, že po projekci filmu s Julianne Mooreovou sedíte v nonstopu s režisérem filmu s Julianne Mooreovou. Tom Kalin je fakt super!“ sděluje Kajánková.

Reklamy

1 thought on “Při sestavování programu Mezipater propotily gauč

  1. Pingback: „Spala jsem se šéfem produkce Mezipater. Dvakrát!“ | mezipatra spatra

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s